restoranlar için iç tasarım önerileri

Restoranlar İçin İç Tasarım Önerileri

Atmosfer tasarımı, restoranlar için yemek sunumu kadar önemlidir. Ufak iç tasarım dokunuşlarıyla restoranınızda hoş bir atmosfer yaratabilir ve mekânı cezbedici hâle getirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu içerikte yeme içme alanlarını estetik ve fonksiyonel kılmak için bazı ipuçlarından bahsettik.

İç Tasarım, Restoranlar İçin Neden Önemli?

Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma iç tasarımın restoranlar için büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Bu çalışmaya göre; masa biçimleri, mekan boyutu, masa yükseklikleri ve duvar dekorasyonu gibi unsurlar müşterilerin tercihlerini büyük ölçüde etkiliyor. Örnek vermek gerekirse; çalışma kapsamında fikri alınan katılımcıların %66’sı geniş ve ferah mekanları tercih ettiğini ifade ediyor.

Restoranın sunduğu hizmet yemekten ibaret değildir. Restoran, müşteriye aynı zamanda bir ortam ve atmosfer sunar. Söz konusu unsurlar, işletmenizi tercih eden müşterinin deneyiminin önemli bir parçasıdır. Foursquare, Google Rehber gibi uygulamalarda yeme içme işletmelerinin ve kafeteryaların değerlendirme kriterlerinde dekor gibi unsurlar olduğunu görmek mümkündür. Bu durum iç tasarımı söz konusu işletmeler için önemli hâle getirir.

İyi Bir İç Tasarım İçin Ne Yapmalısınız?

Restoranınızda etkili bir iç tasarım uygulamak için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Konsepte Karar Verin?

Müşterileriniz, restoranınızı tercih ederken bir deneyimin parçası olmak ister. Bu deneyim ise onlara sunduğunuz konsept ile belirlenir. İç tasarım unsurları bu konsepte uygun olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Tayvan’daki A380 Restaurant misafirlerine hava yolculuğu temasında bir deneyim sunar. Pek çok kişi, özellikle turistler, bu deneyimi yaşamak için söz konusu işletmeyi tercih eder. İşletmenizde uyguladığınız temanın örnekte olduğu gibi sıradışı olması zorunlu değildir. Ancak misafirlerinize ne sunacağınıza karar verdiğinizde restoranınızı tasarlamanız ve bir atmosfer yaratmanız daha kolay olur.

Yerleşim Planı Geliştirin

Yerleşim planı, hem estetik hem de fonksiyonellik açısından önemli bir durumdur. Örnek vermek gerekirse, garsonların içeride rahat hareket edebilmesi ve kazaların önlenmesi için masa aralıklarının geniş olması gerekir. Bu plan, tercih edeceğiniz mobilyaların yerine, boyutuna ve kurulumuna karar vermenizi kolaylaştırır. Örnek vermek gerekirse, küçük bir mekanınız varsa daha az yer kaplayan yuvarlak masaları tercih edebilirsiniz. Alanı tasarlarken müşterilerin nerelerde oturacağını, mutfak ile masalar arasında gidip gelen garsonların hangi rotayı kullanacağını ve misafirlerinizin tuvalet, yeme alanı, çıkış gibi yerlere nasıl ulaşacağını belirlemeniz gerekir. Bunları planlayarak sahip olduğunuz alanın etkin bir biçimde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Göz Alıcı Bir Giriş Yaratın

Giriş; benzersiz, şık ve davetkâr olmalıdır. Bu durum, yoldan geçenlerin restoranınızı görmesi ve içeri girmek için ikna olması açısından önemlidir. Restoranınızın adı dikkat çekici bir tabela üzerinde yer almalıdır. Bu tabelanın görünür olması da önemlidir. Diğer yandan, giriş kapısının kolay geçilebilecek şekilde tasarlanması gerekir. Misafirlerinizin işletmenizi fark ettiği ve içeri adım attığı alanın tasarımı temanıza uygun olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Uzak Doğu yemekleri servis ediyorsanız tabelada ve giriş kısmında bu kültüre ait görsel unsurlar, renkler kullanabilirsiniz. Bu sayede iç tasarımınızın her açıdan görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Restoranınızı kimler tercih ediyor ya da kimlere hitap etmeyi planlıyorsunuz? Bu sorular, iç dizaynınızı doğru bir biçimde uygulamak için son derece önemlidir. Örneğin; üniversite öğrencilerine hitap eden bir işletmeniz varsa dekorasyonunuzda parlak, cesur renkler ve retro mobilyalar kullanabilirsiniz. Diğer yandan, üst orta gelir sınıfına hitap etmeyi düşünüyorsanız minimal ve elegant tasarımlar daha iyi olacaktır. Hitap etmeyi planladığınız kitlenin ihtiyaç, beklenti ve görsel zevklerini analiz ederek benzersiz bir tasarım uygulayabilirsiniz.

Aydınlatmaya Önem Verin

Aydınlatma, restoranlar için hayati bir önem taşır. Mekandaki ışığın aşırı veya yetersiz olması misafirlerinizin kötü bir deneyim yaşamasına sebep olur. Işıklandırmanın müşterilerin deneyim ve tercihlerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğini gösteren pek çok araştırma bulunur. İçerideki ışıklandırma menü okumak, yemek yemek, hareket etmek için yeterli düzeyde olmalı ancak aşırı parlak olmamalıdır. Diğer yandan, işletmenizin ağırlıklı olarak hizmet verdiği saatler de ışıklandırma planını belirlerken önemli bir husustur. Örnek olarak; restoranınız gündüz saatlerinde açıksa doğal ışığın gücünden yararlanabilirsiniz. Bu sayede iç tasarımda aydınlık ve ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

Renk Tasarımını Belirleyin

Her mekanın kendine özgü bir kimliği vardır. Renk tasarımı, bu kimliğin en önemli unsurlarından biridir. Seçtiğiniz renkler, işletmenizin nasıl bir görünüme sahip olduğunu ve tüketici kitlesi üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığını belirler. Örneğin, ailelere hitap eden bir işletmeniz varsa yumuşak, pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Bu tasarımı daha önce tercih ettiğiniz konsepte göre belirleyebilirsiniz.

Sanatın Gücünden Yararlanın

Sanat eserlerini kullanarak canlı ve cezbedici bir atmosfer kazandırmanız mümkündür. Bu eserleri işletmenizin temasına uygun bir biçimde seçebilirsiniz. Mesela, retro temalı bir restoranınız varsa eski film afişleri, plaklar ve eşyalar ile hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Seçtiğiniz eserleri nasıl konumlandırdığınız da iç tasarım açısından önemlidir. Bunları görünür yerlere yerleştirerek hoş bir atmosfer yeratabilirsiniz.

Mutfak Tasarımını Unutmayın

Personelinizin faaliyet alanları misafirler için ayırdığınız kısım kadar önemlidir. Mutfak, restoranın kalbidir ve bu mekanın tasarımı işletmenin hizmet kalitesini belirler. Açık mutfak tasarımı, modern bir iç tasarım için idealdir. Bu tasarım, sıkışıklığı önleyerek personelinizin rahat bir biçimde hareket etmesini sağlar. Diğer yandan, misafirleriniz yemek pişirme alanlarınızın hijyenik olduğundan emin olmak isteyebilir. Mutfak ile yeme-içme alanı arasına şeffaf duvarlar yerleştirerek güvenili bir görünüm yaratabilirsiniz. Aşçı ve garsonlarınızın hareket alanlarını tasarlayarak kullanışlı bir dizayn oluşturabilirsiniz.

Zemine Dikkat Edin

Zemin, restoran tasarımında önemli olan unsurlardan biridir. Masayla mutfak arasında gidip gelen çalışanlarınızı ve gün boyunca gelen misafirleri düşününce mekanda yoğun bir sirkülasyon olacağını söyleyebiliriz. Zeminin kaygan olmayan, güvenli malzemeyle kaplanmış olması kazaları önler. Diğer yandan, gürültü de restoranlarda yaygın olarak görülen bir sorundur. Zemini ses yalıtım malzemeleriyle kaplayarak bu sorunu tamamen önleyebilirsiniz.

İç Mimarlık Hizmeti Alın

Restoran tasarımı; güvenlik ve marka imajı açısından hassas bir konudur. Yeme içme konusunda iyi bir hizmet sunuyor olsanız bile yanlış tasarlanmış bir mekân müşteri kaybına sebep olur. Bu durumun marka imajınızı kötü etkilememesi için iç tasarım konusunda doğru çözümleri üreten uzman bir firmayla çalışmanız tavsiye edilir. Udesign olarak verdiğimiz hizmetten yararlanarak işletmenizde modern, fonksiyonel ve estetik alanlar yaratabilirsiniz.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun