Mimarlık Çalışma Alanları

Mimarlık, insan yaşamının geçeceği mekanların, alanların, tüm fiziksel, coğrafi ve beşeri etkenler göz önünde bulundurularak planlanması ve tasarlanmasıdır. Bu alanları planlayan ve tasarlayan, yapım aşamasına katkıda bulunan kişilere ise mimar ismi verilir. Bir bina, mekan ya da yaşam alanı inşa etmek basit gibi görülse de, aslında öncesinde birçok aşama vardır ve bu aşamalar zorlu aşamalardır.

Bir mimar, mimari bir alan yaratmadan önce oldukça titiz bir çalışma yürütür. Tasarlanan alanın kapasitesi, konumunun coğrafi özelliklerine uygun olup olmadığı, kullanılacak malzemelerin konum ile uyumluluğu, mekanın sağlamlığı ve daha birçok konu, mimarların çalışması içerisinde olmalıdır. Bu süreç uzun ve ayrıntılı bir süreçtir. Ayrıca tasarlanan yapıların güvenilirliği oldukça önemlidir. Yapıların depreme olan dayanıklılığı, yangın gibi durumlarda çok daha az zarar görmesi, hava muhalefetlerine karşı dayanıklı olması gibi durumlar bir yapının tasarlanma sürecinde çok dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Mimarlık, insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birisidir. Dünya üzerinde tasarladığı mimari yapılarla meşhur olan ve tarihsel açıdan önem taşıyan birçok sanatçı vardır. Bunlara Leonardo Da Vinci, Mimar Sinan, Leoh Ming Pei, Mimar Kemaleddin gibi isimleri örnek verebiliriz. Türk tarihinde de yaptığı işlerle kendini göstermiş, oldukça ünlü ve başarılı mimarlar vardır. Bunlara örnek olarak, ünü tüm dünyaya yayılmış mimarlarımızdan olan Mimar Sinan’ı örnek verebilir. Mimar Sinan özellikle Selimiye Camii, Süleymaniye Camii ve Mihrimah Sultan Camii’ni örnek verebiliriz.

ofis dekorasyon
ofis dekorasyon

Mimarlık, çalışma alanlarına göre bazı dallara ayrılabilir. Bu dallar arasında;
– Dini mimarlık (Cami, mescit, kilise mimarlığı)
– Askeri mimarlık
– Sivil mimarlık (Mesken, sınai, ticari içtimai ve siyasi mimarlık) gibi dallar bulunmaktadır.
Mimarlık mesleği dünyanın en itibarlı meslekleri arasındadır. Yüzyıllardan beri çeşitli yapıların tasarımı ile günümüze ışık olan mimarların tasarımları ile günümüz sanat anlayışı birleşerek, birbirinden farklı niteliklerde ve güzellikte mimari yapılar tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. Mimarlık hayatın her alanına dokunan ve her yapının üzerinde kendini hissettiren bir meslektir. Günümüzde de çeşitli okulların mimarlık bölümleri ile genç mimarlar yetiştirilmektedir.

Dekorasyon faaliyetleri yazımıza da göz atmayı unutmayınız….

http://www.udesign.com.tr

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun