Mimari Üslub ve Akım

Mimarlık, başta insanların barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ardından yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm alanları tasarlayan bir çalışma alanıdır. Mimarlık içerisine birçok çalışma disiplini girer. Bunlar arasında matematik, resim, fizik gibi birçok çalışma alanı vardır. Mimari, bu diğer disiplinlerden ayrı düşünülemez. Çünkü bir yapıyı tasarlamak muhakkak matematik işlemleri ve fizik kuralları doğrultusunda mümkün olacaktır. Bu yönleri ile bir bilim dalı olarak çalışan mimari, aynı zamanda bir sanattır.
Mimarlık aslında insanların yaşamının her alanını daha konforlu ve keyifli bir hale getirmek için uğraşan bir çalışma disiplinidir. Mimarlık, insanların yaşadıkları apartmanları, binaları en kullanışlı ve konforlu bir biçimde tasarlamak, keyifli vakit geçirecekleri kafe, restoran, oyun parkları, avmler gibi alanları ilgi alanlarına göre tasarlamak, bilgi edinecekleri ve öğrenecekleri müze gibi alanları tasarlamak ve dinlerini yaşayacakları alanları, hassasiyetlere uygun olarak planlayarak hayata geçirmek gibi görevleri edinmişlerdir.
Mimarinin geçmişi çok uzun zamanlara dayanmaktadır. Mimarlık alanında kendini ispat etmiş, dünya tarihine mal olmuş ve yaptıkları eserlerle hala günümüze ışık tutan birçok mimar vardır. Özellikle Rönesans döneminde Avrupa’da oldukça önemli mimari yapılar hayata getirilmiştir ve çoğu hala kullanımdadır. Aynı zamanda Osmanlı döneminde de önemli mimarlar yetişmiştir. Bunlar arasında hepimizin muhakkak adını duyduğu ve oldukça başarılı eserlere imza atan Mimar Sinan vardır. Mimar Sinan ülkemizdeki en başarılı camilerin mimarıdır. Bu camilere örnek olarak Selimiye Camii (Edirne), Mihrimah Sultan Camii (İstanbul- Üsküdar), Süleymaniye Camii (İstanbul- Fatih) verebiliriz. Bu camiler hala sağlamlığını korumakta ve kullanılmaktadır.
Birçok mimari üslup ve akım vardır. Her üslup ve akımın kendi tarzı vardır. Bu üslup ve akımlara örnek verelim.
– Art Nouveau
– Rönesans Üslubu
– Rokoko üslubu
– Barok üslubu
– Gotik üslubu
– Postmodern üslup
– Minimal üslup
Gotik ve barok üslup şimdilerde öncesine göre daha az tercih edilse de, oldukça önemli bir mimari üsluptur. Son dönemlerde postmodern ve minimal üslup çok daha fazla tercih edilmektedir. Modern mimarinin kollarından biri olan postmodern ve minimal üslup, oldukça farklı ayrıntıları ile dikkat çekiyor.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun