İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

İnsanlar yaşadıkları mekanlarda, kendilerine ait birtakım varlıklar aracılığı ile çok daha rahat hissedebilmektedirler.

Bu noktada, insanların mekanlara kendilerinden bir şeyler katabilmeleri önemli bir lükse olarak görülmektedir. Mekanlar ile insanlar arasında son derece önemli bir uyumun varlığından bahsetmek de önemli bir gerekliliktir. Çünkü mekanlara bağlı olarak yaşamak zorunda olan insanların, söz konusu alanlar ile bağ kurmamaları son derece absürt olabilirdi. Mekanlar bağlamında, özellikle profesyonelliğin gerekli görüldüğü durumlar olabilir.

Yani mekanların hangi biçimde kullanılacağına bağlı olarak belirli bir uzman gözünün mekanı değerlendirmesi gerekli görülür. Bu uzman göz aracılığı ile çok daha olumlu ve uyumlu bir mekan elde etmek mümkün hale gelebilmektedir. Mekanların kullanımı noktasında da bu profesyonellik son derece önemli görülür. Çünkü, kişiler mekanlarının kullanımı hakkında, belirli bir fikre sahip olsalar da, uzman görüşler çok daha yerinde ve anlamlıdır. Bahsi geçen bu konuda iç mimarlık çalışmaları, gerekli olan uzmanlığın asıl kaynağıdır.

İç mimarlık, mekanların kullanımı hakkında, insanlara yol gösteren ve bu mekanların nasıl döşeneceğine dair güçlü fikirleri olan bir alandır. İç mimarlık, genel anlamda, bir mekanın kontrolünü tamamen ele alabilir. Bu sayede, çok daha profesyonel bir biçimde, kullanım kolaylığı ve stil ortaya koyabilir. Ancak genel olarak, iç mimarlar, söz konusu olan asıl bilgiler ile, mekan sahibi kişilerin isteklerinin ortasını bulmaktadır.

Bahsi geçen bu konuda, asıl rol oynayan unsur ise, iç mimarlık alanında hiç değişmeyen bir takım prensiplerdir. Bu prensipleri, mekanların fiziki şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sayede de, kullanışlılık özelliği daha çok ön planda değerlendirilir. İç mimarlık alanında söz konusu olan çalışmalar her biçimi, her tarzı ve her yapıyı içine alır.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun