iç mimarlık hizmeti

İç Mimarlık Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaşam ve çalışma alanlarınızı daha kullanışlı hâle getirmek için iç mimarlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Deneyimli ve uzman bir firma ile çalışarak mekandaki her alanın efektif bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve estetik bir ortam yaratmak mümkündür. Bu hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için listeledik.

İç Mimarlık Hizmeti Neden Önemlidir?

İç mimarlık, yaşam alanlarınızı daha işlevsel, konforlu ve estetik hale getirmek için profesyonel bir tasarımcıdan yardım alma sürecidir. Bu hizmet, projenin büyüklüğüne ve karmaşıklığına göre değişen bir fiyat aralığında sunulur. İç mimarlık hizmeti alırken, projenin başarılı bir şekilde tamamlanması ve beklentilerinizin karşılanması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlar, iç mimarınızın deneyimi ve uzmanlığı, portfolyosu, bütçeniz, iletişim becerileri, tasarım yaklaşımı, garantileri, iş sözleşmesi, referansları, kişiselleştirilmiş hizmet anlayışı ve profesyonelliğidir.

İç Mimarlık Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular Nelerdir?

Yaşam ve çalışma alanlarınızı düzenlemek için iç mimarlık hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı konular şunlardır.

Deneyim ve Uzmanlık

Her mekanın kendine özgü ihtiyaçları vardır. Örnek vermek gerekirse; villa mimarisinde benimsenmesi gereken yaklaşımlar diğer konut alanlarına göre farklıdır. Deneyim, bu yüzden en az teorik bilgi kadar önemli bir konudur. İç mimarlık hizmeti alırken bu konuya dikkat ederek mekanlarınızın etkin bir biçimde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz.

İç mimar seçerken benzer projelerde deneyim sahibi firmaları tercih etmeniz tavsiye edilir. Diğer yandan, çalıştığınız şirketin uzmanlığından emin olmak için lisanslı ve kayıtlı bir işletme olmasına da özen göstermelisiniz. Bu sayede, standartlara uygun, kaliteli bir firmayla ortaklık yaparak evinizin ya da iş yerinizin etkin bir biçimde düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. 

Portfolyo

Portfolyo, iç mimarın uzmanlığını ve yaklaşımını gösterir. Tasarımcının stilini, dizayn yaklaşımını ve yaptığı işlerin başarılı olup olmadığını anlamanın en etkili yolu portfolyodur. Kişinin daha önce yaptığı işlerin kalitesini ve detaylarını değerlendirerek almak istediğiniz hizmetin gereklilikleriyle karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, küçük bir ofisiniz varsa bu tür alanlarda deneyimli olan ve bunu portfolyosuna eklemiş şirketlerle çalışabilirsiniz.

Şirketin portfolyosunda yer alan projelerin tamamlanma süresi ve bütçesi de önemli bir konudur. Tasarım için harcayacağınız meblağı ve süreyi bu sayede belirleyebilirsiniz. Yaptığı işler hakkında şeffaf olabilen ve tasarımlarına örnek gösterebilen bir firmayla çalışarak kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Udesign olarak yaptığımız işleri sitemiz üzerinden inceleyebilir, profesyonellikle estetik arasında dengeli bir bağ kuran tasarım yaklaşımımızı görebilirsiniz.

Tasarım Yaklaşımı

İç mimaride pek çok farklı tasarım yaklaşımı bulunur. Bu yaklaşımlar arasından estetik zevkinize daha çok hitap eden alternatifler bulmanız mümkündür. Örnek olarak; evinizde minimal bir tasarımı tercih edebilir ya da geleneksel dokunuşlar isteyebilirsiniz. Ortaya çıkan işin kaliteli olması için estetik zevkinize uygun olması gerekir. Bu yüzden iç mimarlık hizmeti alırken tasarım yaklaşımını da dikkate almanız önemlidir.

Şirketin portfolyosunu inceleyerek tasarım yaklaşımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, iç mimarınızla iletişime geçerek nasıl bir yaklaşım benimsediğini sorabilir, benimsediği yaklaşımı estetik ve fonksiyonel açıdan değerlendirmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede yaşam ve çalışma alanlarınızın fonksiyonel ve estetik olmasını sağlayabilirsiniz. Tasarım yaklaşımının kişiselleştirilebilmesi de önemli bir konudur. Udesign ile çalışarak markanıza uygun bir stil yaratabilirsiniz.

Garanti

Tasarımın estetik ve fonksiyonel olması önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Yaşam ve çalışma alanlarınızda etkin bir tasarım oluşturmak için bunun uzun süreli olacağından emin olmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse; doğal ışığın evinizde sirküle edilmesi için duvarlarda açık tonlar uygulanması gerekir. Bu durumun sürekliliği kullanılan boyanın kalitesine ve dayanımına bağlıdır. Başka bir ifadeyle, tasarımcının vaadinin uzun süre geçerli olması gerekir.

İç mimarlık hizmeti alırken çalıştığınız şirketle garanti süresi ve koşullarını açıkça konuşmanız tavsiye edilir. Sağlam malzemeler kullanılarak yapılan profesyonel tasarımlar uzun süre boyunca fonksiyonelliğini ve estetiğini koruyabilir. Bu konuya dikkat ederek uzun vadede sürekli tekrarlayan maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Garantili ve uzun ömürlü bir tasarımla evinizin ya da iş yerinizin kendi kimliğine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Tasarımın fonksiyonel ve estetik olması tek başına yeterli değildir. Onun size özgü olması, zevkleriniz ve ihtiyaçlarınıza göre oluşturulması önemlidir. Evinizi ya da ofisinizi benzersiz bir tasarımla canlı hâle getirmek için kişiselleştirilmiş hizmet sunabilen yerlerle çalışabilirsiniz. Dizayn yaklaşımını kişisel zevklerinize ya da marka kimliğinize özgün olarak geliştiren bir firmayla çalışmak bu noktada pek çok fayda sağlayabilir.

Ofisinizin marka kimliğinize özgü bir tasarıma sahip olması çalışan bağlılığını artırır. Böyle bir tasarım, marka değerlerinizi hem çalışanlarınız hem de iş ortaklarınız açısından güçlü bir hâle getirir. Benzer bir prensip konut dizaynı için de geçerlidir. Yaşam alanlarınızın size özgü dokunuşlara sahip olması motivasyonunuzu artırır. Udesign’ın kişiselleştirilmiş çözümlerinden yararlanarak mekanlarınızda kendinize özgü bir stil oluşturabilirsiniz.

Yaratıcılık

Mimari, sanatsal yaratıcılıkla bağlantılı bir alandır. Bu disipline ilişkin en eski kaynaklarda bile fonksiyon ve estetik arasında bir denge kurulması gerektiğinden bahsedilir. Yaratıcı bir bakış açısına sahip olmadan gerçek anlamda estetik çözümler üretmek mümkün değildir. İşbirliği yaptığınız firmanın böyle bir bakış açısına sahip olduğundan emin olmanız bu açıdan oldukça önemlidir.

Yaratıcılık, iç mimarlıkta yalnızca estetik açısından önemli bir unsur değildir. İç tasarım, sadece belli bir dizayn belirleyip onu uygulamayı değil aynı zamanda mekanlara özgü çözümler üretebilmeyi gerektirir. Yaratıcı tasarım yaklaşımına sahip olan bir firmayla çalışarak iç mekanlarınızın etkin bir biçimde dizayn edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, ofisinizi veya evinizi bir yandan fonksiyonel hâle getirirken diğer yandan estetik bir görünüme ve özgün bir tarza sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun