iç tasarım

Evden Çalışanlar İçin İç Tasarım Fikirleri

Evden çalışma, özellikle pandemiden sonra birçok şirket tarafından tercih edilen bir çalışma modeli hâline gelmiştir. Bu iş modelinin yaygınlaşması doğal olarak ev dekorasyonunda bazı ihtiyaçlar doğurur. Rahat, konforlu ve odaklanmış bir biçimde çalışmanın yolu iç tasarım aşamasında doğru adımları atmaktan geçer. Uzaktan çalışıyorsanız, sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak evinizde ideal bir iş ortamı yaratmanın ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Evinizde Rahat Bir Çalışma Alanı Yaratmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Uzaktan veya freelance olarak çalışıyorsanız; iç tasarım aşamasında konfor, ergonomi ve estetik arasında bir denge kurmanız önemlidir. Bu dengeyi kurmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

İç Tasarımınızda Ergonomiye Önem Verin

Ergonomi; uyumlu, konforlu ve sağlıklı bir iş ortamı yaratmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Özellikle uzun saatler boyunca çalışıyorsanız iş ortamınızın fiziksel ve psikolojik gereksinimlerinize uygun bir biçimde düzenlenmiş olması gerekir. Örnek vermek gerekirse; kullanışsız bir çalışma masanız varsa bilgisayar başında geçirdiğiniz uzun saatler bel, boyun ve kol ağrılarına sebep olabilir. Çalışma alanınızda ergonomik dokunuşlar yaparak bu riski önleyebilirsiniz.

Mobilya seçimi, ergonominin temel gereksinimlerinden biridir. Konforlu mobilyalar seçerek rahat bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Sırt destekli, ayarlanabilir sandalyeler, kol hizasındaki masalar ve ulaşılabilir yerde konumlanmış depolama sistemleriyle saatler boyunca rahat edeceğiniz bir ortam oluşturabilirsiniz. Klavye, fare ve monitör gibi teknolojik cihazları da boyun ve göz hizanıza göre yerleştirmeniz oldukça önemlidir.

Çalışma Alanınızı Evin Geri Kalanından Ayırın

İş ile gündelik hayat arasındaki sınırların belirsizleşmesi, uzaktan çalışan kişilerin sıklıkla yaşadığı sorunlardan biridir. Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu mekanı iş ihtiyaçlarına göre optimize etmekten geçer. Evinizin bir kısmını çalışma ihtiyaçlarınız için organize ederek işinizle gündelik yaşamınız arasındaki sınırları belirleyebilirsiniz. Bu sayede; iş saatlerinde psikolojik olarak işinize daha iyi odaklanabilir ve günün geri kalan zamanını kendinize ayırabilirsiniz.

Çalışma alanınızı belirlemek için basit bir sınır çekmeniz yeterli olacaktır. Örneğin, masanızı salonunuzun belli bir köşesine yerleştirebilir ve işle ilgili bütün eşyalarınızı burada organize edebilirsiniz. İki alan arasındaki sınırı bir masa, kanepe ya da perde ile belirlemek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede zihinsel sınırlarınızı oluşturabilir, mesai saatleriniz dışındaki zamanlarda işle ilgili düşünceleri dışarıda bırakabilirsiniz.

Minimalist Bir Tasarım Uygulayın

Minimalizm, ev ve ofislerin iç tasarımlarında sıklıkla tercih edilen bir prensiptir. Bu prensibin temel amacı gereksiz eşya ve unsurları ortadan kaldırarak sade, konforlu, estetik ortamlar oluşturabilmektir. Masanızda ve çalışma alanınızda gereksiz bir eşya kalabalığının bulunması işinize odaklanmanızı güçleştirir. Minimalist bir tasarım uygulayarak eşyalarınızı organize edebilir ve iş alanınızı konforlu hâle getirebilirsiniz.

Sade ve Açık Renkleri Tercih Edin

Çalışma alanınızın görsel estetiği, fonksiyonellik kadar önemlidir. Renk seçimi bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir konudur. Koyu, aşırı parlak veya solgun renkler işe odaklanmanızı zorlaştırabilir. Bunun yerine açık ve mat tonları tercih edebilirsiniz. Söz konusu renkler, mekanın daha geniş ve ferah bir biçimde görünmesine yardımcı olur. 

Açık tonların bir diğer avantajı da mekandaki doğal ve yapay ışığı yansıtmasıdır. Bu tonları tercih ederek çalışma alanlarınızda aydınlık bir ortam oluşturabilirsiniz. Böyle bir durumda, gözleriniz daha az yorulacağı için çalışma veriminiz doğal olarak artar. Diğer yandan, açık renkler farklı dekorasyon ögeleriyle kolaylıkla uyumlanabilir. Mobilya ve aksesuar tercihiniz ne olursa olsun beyaz, bej, krem gibi renklerle harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Depolama Alanlarını Kullanın

Depolama alanlarını iç tasarımda doğru bir biçimde kullanmak sizi büyük bir eşya kalabalığından kurtarır. Çalışma süresince kullandığınız defterleri, müsvette kâğıtları ve diğer eşyaları bu alanlarda organize ederek dağınıklığı önleyebilirsiniz. Örneğin; sürekli elinizin altında olması gerek dosya ve evrakları için masa üstü rafları tercih edebilirsiniz. Çalışırken çeşitli kitaplara veya dokümanlara başvurmanız gerekiyorsa, masanızın yakınlarındaki duvarlara monte edeceğiniz raflar epey işinize yarayabilir.

Birçok çalışma masasının dâhili çekmeceleri bulunur. İş süresince kullanmanız gereken çok eşya varsa bu masalara yeni bölmeler ekleyebilir veya çalışma alanınızda küçük dolap ve çekmeceleri kullanabilirsiniz. Raf sistemlerini kullanarak ihtiyacınız olan bütün eşyalara anında ulaşabilirsiniz.

Ev Bitkileriyle Çalışma Alanınıza Canlılık Katın

Bitkiler, modern iç tasarımın vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle iri, yeşil yapraklı bitkiler ve sukulentler çalışma alanları için idealdir. Devetabanı, sarmaşık ve starliçe gibi türler odanızı daha canlı ve dingin bir hâle getirir. Bu canlıları iç tasarımınıza dâhil ederek konsantrasyonunuzu yükselten bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Ev bitkilerinin stresi azaltmaya yardımcı olduğunu belirten birçok araştırma bulunur. Doğal unsurlar, strese sebep olan hormonların azaltılmasına yardımcı olur. Bu açıdan, bitkilerin iş sebebiyle oluşan gerginliği iyileştiren bir etkiye sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Çalışma alanlarınızın tasarımına doğal dokunuşlar yaparak konforlu, ferah ve sağlıklı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Duvarları Fonksiyonel Olarak Kullanın

Duvarlara monte edilen unsurlar modern iç tasarımlarda sıklıkla tercih edilir. Raflar ve panolar gibi unsurlarla eşyalarınızı alan işgali olmadan organize edebilirsiniz. Örnek olarak; günlük işlerinizi kolaylaştırmak ve notlarınızı organize etmek için mantar pano kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Duvar rafları, dosya ve eşyalarınızı organize etmenizi sağlar. Bu sayede masanızın üzerinde gereksiz bir kalabalıktan kurtulabilir ve eşyalarınızın her an ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Teknolojik Cihazları Doğru Konumlandırın

Teknolojik cihazları doğru bir biçimde konumlandırmak, iş verimliliğinizi artırmak açısından oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bilgisayarınızın modemin sinyal gücünün zayıf olduğu bir yerde konumlanması işinizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bunun dışında, monitörünüzün pencerenin hemen karşısında olması parlamaya sebep olur ve işinize odaklanmanızı güçleştirir. Teknolojik cihazları fonksiyonel bir biçimde konumlandırarak bu tür durumları önleyebilirsiniz.

Doğal Işığın Gücünden Yararlanın

Doğal ışık, çalışma alanını ferahlatarak motivasyonu artırır ve verimliliği destekler. Güneş ışığının odanın içine yayılması, stresi azaltırken mutluluğu artırır. Aynı zamanda uyku döngüsünü düzenleyerek daha iyi bir uyku kalitesi sağlar. Çalışma alanınızı doğal ışığa göre konumlandırarak iş stresinin dengelenmesini sağlayabilir ve ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Güneş ışığının etkin bir biçimde kullanılması, yapay aydınlatma sistemlerine duyulan ihtiyacı azaltır. Çalışma alanınızı konumlandırırken bu konuya dikkat ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem masraflarını azaltabilir hem de sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilirsiniz.

Çalışma Alanınızı Kişiselleştirin

Kişisel dokunuşlar çalışma alanınızı güzelleştirir ve motivasyonunuzu artırır. Örnek vermek gerekirse; sevdiğiniz tablolar ve eşyalarla bu alanı düzenleyerek harika bir atmosfer yaratabilirsiniz. Size ilham veren, yaratıcılığınızı tetikleyen ve iyi hissetmenizi sağlayan eşyaları iç tasarıma dâhil edebilirsiniz. Bu sayede çalışma alanınızı sadece fonksiyonel bir mekan olmaktan kurtarıp kişisel estetiğinizi taşıyan bir bölgeye dönüştürebilirsiniz.

Çalışma Alanınızı İşinize Göre Düzenleyin

Her iş kolu için gereken dekorasyon ihtiyaçları farklıdır. Örneğin; mimarlık ya da mühendislik gibi teknik çizim gerektiren bir iş yapıyorsanız masanızın bu fonksiyona göre tasarlanmış olması gerekir. Böyle bir durumda kavisli bir masaya ve burada rahat hareket edebileceğiniz dönen bir koltuğa ihtiyacınız olabilir. Planlama yapmanız gereken bir işte çalışıyorsanız masanızın hemen yanına yazı tahtası yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. İşinizin gereksinimlerine uygun bir tasarım yaparak evden çalışırken odaklanmanızı artırabilir ve çalışmanızı verimli kılabilirsiniz.

Evinizde etkin, fonksiyonel ve estetik bir çalışma alanı yaratmaya ihtiyacınız varsa Udesign ile iletişime geçebilirsiniz. Yaratıcı ve işlevsel tasarımlarımızla hem yaşam hem de çalışma alanlarınız için etkin çözümler üretiyoruz. İç tasarım hizmetimizden yararlanarak evinizde benzersiz bir çalışma ortamı oluşturmak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun