enerji tasarrufu ofis tasarımı

Enerji Tasarrufu Sağlayan Ofis Tasarımı Önerileri

Enerji tüketimi, iş yerlerindeki en büyük masraf kalemleri arasında yer alıyor. Ofis tasarımına ufak dokunuşlar yaparak bu tüketimi en az indirmek mümkün. Maliyetlerinizi düşürerek iş alanınızı sürdürülebilir hâle getirmek isterseniz, sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Ofis Tasarımında Neden Önemlidir?

Ofisteki işlerinizi yürütmek için gün boyunca enerji kullanmanız gerekir. Örnek olarak; dijital cihazların çalışması elektrik tüketimine bağlıdır. Ayrıca personelin burada rahat bir biçimde çalışabilmesi için aydınlatma kullanılması, doğalgazlı ya da elektrikli ısıtma sistemlerinin aktif olması gerekir. Ofislerin yoğun olarak kullanılan alanlar olduğunu düşününce ortaya ciddi bir enerji kullanımı çıkar. Bu kullanım, önlem alınmadığı takdirde büyük bir masraf kalemine dönüşebilir. Basit önlemler alarak ofis tasarımında enerji tüketimini en aza indiren çözümler üretmek ve masraflardan kaçınmak mümkündür.

Sürdürülebilirlik, ofis tasarımında enerji tüketimini önemli kılan bir diğer konudur. Günümüzde şirketlerin kaliteli hizmet üretmenin yanı sıra toplum ve çevre sorunlarına duyarlı bir yaklaşım benimsemeleri beklenir. Bu husus, işletmelerin itibarı için büyük bir öneme sahiptir. Enerji tasarrufu çözümleriyle sürdürülebilir bir ofis ortamı sağlamak mümkündür. Bu sayede işyerinizin karbon ayak izini azaltabilir ve doğayla uyumlu bir çalışma yöntemi benimseyebilirsiniz.

Ofis Tasarımında Enerji Tasarrufu Sağlamak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Ofis tasarımında tasarruf sağlayarak maliyetleri düşünmek için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır;

LED Lambaları Tercih Edin

Aydınlatma, enerji tüketimini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Halojen ve floresan lambalar ciddi bir enerji tüketimine sebep olur. Bu tür aydınlatma sistemleri aynı zamanda yoğun ve parlak ışık yaydığı için baş ağrılarına sebep olabilir. LED (Light Emitting Diode) tipi aydınlatmalar ise oldukça düşük seviyelerde enerji tüketerek yüksek performans gösterir. Bu sistemlerin bir diğer özelliği de daha uzun süre dayanmalarıdır. Floresan ve halojen lambaları sürekli değiştirmeniz gerekirken LED sistemleri uzun süre kullanabilirsiniz. Işık emisyonuna sahip olan bu sistemler aynı zamanda gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlayarak ortamda hoş bir atmosfer oluşturur.

Doğal Işığın Gücünden Yararlanın

Doğal ışığı etkin bir biçimde kullanarak aydınlatma sistemlerine duyduğunuz ihtiyacı en aza indirebilirsiniz. Ofisinizi naturel ışık sirkülasyonuna göre ayarlayarak içeride ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. Pencere önündeki engelleri kaldırarak ışığın iç mekânda daha fazla dağılmasını sağlamak mümkündür. Ofisin duvarlarına yansıtıcı yüzeyler yerleştirerek doğal ışığın mekânın her yerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, ofisin büyük bir kısmında gündüz saatlerinde aydınlatma sistemlerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilirsiniz.

Akıllı Termostat Kullanın

Kış aylarında iç mekân ısısını sabit bir değerde tutarak sürekli tüketimi önleyebilirsiniz. Akıllı termostatlar, doğalgaz ve elektrik tüketimini azaltmak için harika bir yardımcıdır. Bu sistemler, ısıyı otomatik olarak ayarlayarak ısıtma cihazlarını belli bir değeri koruyacak biçimde çalıştırır. Söz konusu çalışma sistemi, gereksiz enerji tüketimini önler ve faturayı ciddi anlamda düşürür. Akıllı termostatları kullanarak ısıtma sistemlerini iş saatleri dışında otomatik olarak kapatabilirsiniz. Bu sayede ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu İklimlendirme Sistemlerini Kullanın

İklimlendirme sistemleri hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilir. Özellikle klimalar yaz mevsiminde ciddi bir ihtiyaca dönüşebilir. Diğer yandan, bu cihazlar doğru seçilmediğinde elektrik faturasında büyük bir artışa sebep olur. Enerji tasarrufu özelliğine sahip klimaları tercih ederek ofisinizde ferah bir hava yaratırken yüksek maliyetlerden kaçınabilirsiniz. Bunun için A ve üzeri enerji tüketim sınıfında yer alan cihazları tercih edebilirsiniz.

Açık Renkleri Tercih Edin

Açık renkler, doğal ışık sirkülasyonunu artırarak aydınlatma sistemlerine duyduğunuz ihtiyacı azaltır. Beyaz, açık gri ve bej gibi tonları tercih ederek naturel ışığın ofisinizde sirküle edilmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yandan, açık tonlar yaz aylarında iç mekânı serin tutmanıza yardımcı olur. Beyaz renkler, güneşten gelen radyant enerjinin büyük bir kısmını emerek aşırı sıcakları büyük ölçüde önler. Bu renklerin gücünden yararlanarak yaz aylarında klimaya duyduğunuz ihtiyacı en aza indirebilirsiniz.

Eşyaları Doğru Konumlandırın

Mobilyaların konumu ofis tasarımında enerji tasarrufu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Eşyaların doğal ışığı önleyecek biçimde konumlandırılması içerideki aydınlığı azaltır ve ışıklandırma sistemlerine duyulan ihtiyacı artırır. Düzensiz konumlandırma aynı zamanda ısı sirkülasyonunu önleyerek enerji tüketimini artırabilir. Eşyalarınızı sahip olduğunuz yüzey alanına uygun bir biçimde yerleştirerek sirkülasyonu sağlayabilir ve tasarrufu artırabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemlerini Kullanın

Akıllı ev sistemleriyle ofis tasarımında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Bu sistemler, ısınmadan aydınlatmaya kadar pek çok fonksiyonun tek elden kontrol edilmesini sağlar. Sensörlerle desteklenen sistemleri kullanarak ofisinizde her zaman ideal ısı ve aydınlığın olmasını sağlayabilirsiniz. Akıllı ev donanımlarıyla aynı zamanda ofisinizi uzaktayken kontrol edebilir ve aşırı enerji tüketimine sebep olan durumları önleyebilirsiniz.

UDesign’ın Çözümlerinden Yararlanın

Udesign, enerji tasarruflu iç mimari çözümleriyle estetik, fonksiyonel ve sürdürülebilir ofis mekanları yaratmanıza yardımcı olur. Ofisinizin boyutu ve özellikleri ne olursa olsun, Udesign’ın çözümlerini kullanarak enerji verimliliğini artırabilirsiniz. Yaratıcı tasarımlarla ofisinize dinamizm ve enerji katmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun