dünyanın en iyi ofisleri

Dünyanın En İyi Ofisleri

Çalışma ortamı, iş verimini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Büyük şirketlerin ofis tasarımına verdiği önem, bu unsurun şirket kültürü ve iş verimi konusunda ne kadar önemli olduğunun kanıtı olarak kabul edilebilir. Sizin için hazırladığımız bu içerikte dünyanın dört bir yanından tasarımıyla dikkat çeken ofisleri derledik.

Dünyanın En İyi Ofislerinin Özellikleri Nelerdir?

Özgün tasarım, mimarisiyle ön plana çıkan ofislerin dikkat çeken özelliklerinden biridir. Bu çalışma alanlarında genellikle şirketin ihtiyaçlarına, kültürüne ve marka mesajına göre şekillenmiş bir tasarım stili uygulanır. Söz konusu stil, çalışanların işlerine motive olmalarını sağlayarak iş verimini artırır. Diğer yandan, bahsedilen ofislerde personelin, müşterilerin ve iş ortaklarının ihtiyaçları oldukça iyi düşünülmüştür.

Dünyanın en iyi ofislerinde ön plana çıkan bir diğer özellik de fonksiyonelliktir. Bu ofislerde yer alan unsurlar, çalışma düzeni ve sosyal fonksiyonlar düşünülerek organize edilir. Söz konusu organizasyon, ofis alanı içindeki bütün unsurların belli bir düzen içinde olmasını sağlar. 

Dünyanın En İyi Ofisleri Hangileridir?

Özgün ve fonksiyonel tasarımlarıyla ön plana çıkan başlıca ofisler şunlardır:

Google Ofisi – Zürih

Google; fonksiyonel ve estetik olmanın yanı sıra eğlenceli iş alanları oluşturmasıyla bilinen bir şirket. Firmanın Zürih’teki ofisi, onun genel tasarım ilkelerini başarıyla yansıtıyor. Bu ofiste personelin çalışması için ergonomik, konforlu ve geniş alanlar yer alıyor. Çalışanların molaları sırasında kullanabileceği alanlar ve unsurlar da tasarımda önemli bir yere sahip.

Yirmi birinci yüzyılın öne çıkan inovatif şirketlerinden biri olan Google, bu inovasyon prensibini mekân tasarımlarında da uyguluyor. Örnek vermek gerekirse; şirketin hiç kimsenin yiyeceklerden yüz metreden fazla uzakta olmaması gibi kesin bir prensibi var. Çalışma alanlarında personelin günde üç kez yemek yiyebildiği ücretsiz bir kafeteryanın yanı sıra içecek ve atıştırmalık dolapları bulunuyor. Ayrıca, iş yeri içerisinde personelin işten uzaklaşıp dinlenebilecekleri bir kütüphane ve akvaryum alanı da mevcut.

Google, geniş ofislerde çalışmayı seven bir şirket. Bu prensibi işletmenin Kaliforniya’daki kampüsünde ve dünyanın dört bir yanındaki ofislerinde görmek mümkün. Ancak Zürih’teki ofis, kaydıraklar ve itfaiyeci direkleriyle kendine özgü bir özelliğe sahip. Bu unsurlar, çalışanların geniş ofis alanlarında hareket ederken zaman kaybetmesini önlüyor.

Red Bull Ofisi – Londra

Londra’nın Soho bölgesinde yer alan Red Bull ofisi, düzensizlikten yola çıkan tasarımıyla dünyanın en iyi ofisleri arasında kabul ediliyor. Birbirinden bağımsız beş binadan oluşan bu ofis oldukça ilginç bir yapıya sahip. Firmanın yan yana duran beş pub’ı satın alarak oluşturduğu çalışma alanında zeminlerin dâhi eşit olmadığı göze çarpılıyor. Bu özellik, ofisin bir enerji içeceği firması için ideal, dinamik ve hareketli bir tasarıma sahip olmasını sağlıyor.

Red Bull ofisinin en karakteristik özelliği kuralsızlık. Örnek vermek gerekirse; ofiste bulunan resepsiyon gece olduğunda bar olarak kullanılıyor. Bu kullanım, mekânın tıpkı eskiden olduğu gibi bir eğlence merkezine dönüşmesini sağlıyor. Ofisin dinamik ve eğlenceli tarzı, hem çoğunluğu 20’li yaşlardaki kişilerden oluşan çalışanlar hem de marka iddiası için ideal bir özelliğe sahip.

AOL Genel Merkezi – Palo Alto, Kaliforniya

Türkiye’de genellikle mesajlaşma uygulamalarıyla tanınan AOL, aslında ABD’nin büyük dijital medya kuruluşlarından biri. Son günlerde Techcrunch ve Huffington Post gibi web sitelerini alarak büyüyen firma, bu gelişmelerden sonra Kaliforniya’da bulunan genel merkezin çehresini de biraz değiştirdi. Google’ın tasarım ilkelerinden ilham alan şirketin kurumsal ve sıradan çizgiyi bir kenara bırakıp daha dinamik, eğlenceli bir ofis tasarımı stilini benimsediği görülüyor.

AOL’un Palo Alto’daki genel merkezinde eğlenceli ve ilham verici bir tasarım söz konusu. Ofisin ortak alanlarında bilardo masaları göze çarpıyor. Bu alanlar, personelin molalar esnasında keyifli vakit geçirmesi için özel olarak dizayn edilmiş. Çalışma alanında ayrıca büyük mutfaklar, geniş dinlenme alanları ve oyun odaları da mevcut. Renk düzeni, ofisin karakteristiğini ön plana çıkaran özelliklerden biri. Şirket binasında ilham verici, güçlü renkler kullanılıyor. Ayrıca dünyanın en iyi ofislerinden biri olarak kabul edilen mekanın iç dizaynı endüstriyel tarza da göz kırpıyor.

Dreamhost – La Brea, Kaliforniya

Dünyaca ünlü web barındırma şirketi Dreamhost’ın La Brea/Kaliforniya’da yer alan ofisi, AOL ve Facebook’un çalışma alanlarını tasarlayan firma tarafından dizayn edildi. Tıpkı AOL gibi Dreamhost’un da özgür ve ilham verici bir dekorasyon tarzını benimsediğini söyleyebiliriz. Şirketin ofisi, kübik sınırlardan kurtulmuş aydınlık açık alanlara sahip. Bu ofis tasarımı personelin iş sırasındaki etkileşimini artırmak için özel olarak oluşturulmuş.

Dünyanın en iyi ofislerinden birini tasarlayan Dreamhost, aynı zamanda personelin molalar sırasında vakit geçirebileceği geniş ve fonksiyonel alanlara sahip. Şirketin bünyesinde dinlenme, oyun ve yemek alanları bulunuyor. Söz konusu alanlarda ergonomik oturma takımlarından masa tenisine kadar gereken her şey düşünülmüş. Şirket, ofis aydınlatması konusuna da özen gösteriyor. Çalışma alanında sert floresan aydınlatmalar yerine hafif bir atmosfer sağlayan renkler tercih ediliyor.

Comvert – Milano

İtalyan moda firması Comvert, dünyanın en iyi ofislerinden birine sahip. Şirketin karakteristik iş yeri dizaynı aslında bir soruna çözüm bulma çabasıyla ortaya çıkmış. İşletmenin genel merkezi, eskiden sinema olarak kullanılan bir binada yer alıyor. Sinemanın üzerindeki ekstra oda tasarım esnasında bir sorun olarak algılanmış. Ancak şirket, bu sorunun çözümünü odayı bir paten alanına dönüştürmekte bulmuş. Bu çözüm, inşa sürecindeki masrafı önlemenin yanı sıra personelin mola esnasında eğlenceli vakit geçirebileceği bir alan oluşmasına yardımcı olmuş. Comvert’in bu tasarım çözümü, gereksiz hatta sorun olarak görülen alanların bile fonksiyonel hâle getirilebileceğini gösteriyor.

Facebook – Palo Alto, Kaliforniya

Yirmi birinci yüzyılın büyük şirketlerini sıralarken Facebook’u mutlaka dâhil etmek gerekir. Facebook, teknoloji dünyasındaki inovatif çözümlerini ofis tasarımına da taşımış gibi görünüyor. Firma, Palo Alto’daki genel merkezini çalışanlarının katıldığı anketlerden çıkan sonuçlara göre hazırladı. Bu sayede; büyük açık alanlarla donatılmış çalışma ortamı, paten sahası ve DJ kabinine sahip bir ofis tasarımı ortaya çıktı.

Facebook’un ofisi; çalışma alanlarında modern ve konforlu çizgilerle ön plana çıkıyor. Ofis alanlarında ergonomik mobilya seçimleri söz konusu. Diğer yandan, personelin molalar esnasında kullanabileceği geniş alanlar da bulunuyor. Tıpkı AOL gibi Facebook da ortak alanlarda endüstriyel tarza göz kırpıyor.

Projeniz için detaylı
bilgi almak için formu doldurun